09 mei 2008

Afgelopen week

Afgelopen week ontkurkt:

Copy of DSC02719

Brut Prestige Domaine Geneletti, Crémant du Jura: gemaakt van poulsard, savagnin en chardonnay. Geen proefnotitie gemaakt. Heeft van Le Guide Hachette twee** sterren gekregen: "Une belle mousse assez persistante traverse celui-ci, dont le nez s'ouvre d'abord sur des tons beurrés puis sur des notes de champignon, de vanille et de grillé. Ce côte empyreumatique va d'ailleur se décliner sous toutes ses formes, du toasté au brîlé en passent par le fumé. La bouche charpentée et riches des touches exotiques telle que la mangue très mûre ou la papaye. Ce vin peut ce déguster pour lui seul mais aussi supporter l'association de plats principaux de la même gamme aromatique"
Voor 6,70 Euro op het domein is dit een koopje en een echte aanrader.

Château de la Gardine 1998, Châteauneuf-du-Pape: Zowel in de neus als in de mond al te ver versleten voor een '98. Had eerder gedronken moeten worden.  Vinama: 13pnt, WineSpectator:94pnt, 19,80 Euro.

Graffan 2006, Corbières: Macabeu 50%, grenache blanc 50%. De 2005 van deze witte Corbières heeft drie *** gekregen van Le Guide Hachette en was volgens hun een omweg waard. Ik heb deze cave coöperative Cellier de Graffan in Ferrals-les-Corbières al diverse malen bezocht en naast deze witte maken ze nog enkele mooie rode wijnen (zie verder hieronder). In de neus frisse witte bloemen en in de mond een medium volle fruitige aanzet met een bepaalde molligheid, rijpe appels en licht boterig. Weer een lekker glas voor weinig geld. 13pnt, 3.95 Euro op het domein.  

Brachetto d'Acqui DOCG 2007 Braida: Lichte schuimvorming, aanzet van licht, zacht, zoetig rood fruit met aardbeien en kersen. Lijkt op een heerlijk fris glas grenadine met veel fruit waarvan je je glas bij blijft vullen en dat kun je doen want er zit maar 5,5% alcohol in. Perfect voor de zomerse dagen en om  je vrienden te verrassen. Heerlijk bij aarbeien met balsamico.  15,5pnt, 14,46 bij Licata Vini.

Casale dello Sparviero 2000, Chianti Classico Reserva: 100% sangiovese, 18maanden hout en 6 maanden op fles. Geen proefnotitie gemaakt, tja er wordt niet altijd gewerkt :-) . 16.50 bij Pin'Art

Copy of DSC02720

Château Moulin à Vent 2002, Lalande-Pomerol: Intense koffie, cacao en gebrande aroma's in de neus die het fruit iets naar de achtergrond duwen. Beloofd wel veel. Een volle en fluweelachtige fruitige aanzet met ronde tannines, mooi in evenwicht. Fijne mokka toets in de afdronk. 15.5pnt. Uitstekende prijs/kwaliteits verhouding. Mooi glas wijn voor 8,95 Euro bij Auchan.

Reserve du Château Mansenoble 2000, Corbières: Van Belgische wijnmaker Guido Jansegers in Moux. Heb het domein tweemaal bezocht en iedere keer heb ik het gevoel dat hun hond (een bakbeest die niet stopt met blaffen en vrij rondloopt) me gaat aanvallen. Deze reserve gemaakt van grenache, syrah, carignan en mourvedre heb in in 2002 gekocht.
Een licht geëvolueerde rode kleur. Tertiare geuren, leer, humus en wat hout. In de mond verbazend zacht voor een Cobières, de hoekige kantjes zijn er vanaf. Ronde volle aanzet met pruimen waarna fijne specerijen om de hoek komen wat typisch is voor een Corbières op leeftijd. Lichte tannines met mooie ondersteunende zuren. Nog wat zacht rood fruit in de fluwelen afdronk. 14.5pnt, 11.00 Euro op domein.

domaine viret drôme amphora aging foto bkwine 2Foto bkwine
Domaine Viret, Amphora IV, vin de table: Deze wijn is opgevoed op amphoren. Philippe Viret maakt wijn volgens bio-dynamische principes maar tevens ook rekening houdt met geobiologie, aardse stralingen en radionique. Deze manier van wijn maken stoelt onder andere op de landbouwprincipes van Maya's, Inca's en Egyptenaren. Het doel is opnieuw heel pure, evenwichtige en typische wijnen te maken zonder of met zeer weinig sulfiet. Voor meer info over deze cosmo cultuur zie hier.

De wijn heeft een intens paarse kleur. In de neus eerst wat ingetogen maar na walsen komt er cassis naar voren, bosgeuren, licht zoet fruit aroma's en wat alcohol. In de mond een volle fruitige aanzet van zeer rijp rood fruit met een iets zalvende textuur. Er zit ontzettend veel materie in deze wijn. Kruiden, wat romig en lichte, sappige tannines. Iets alcohol in de afdronk. Ik adviseer om de wijn te karaferen wat ik niet gedaan had. 16pnt.

Heb op het internet proberen te vinden waarom dit als een tafelwijn op de markt gebracht wordt maar ik kan helemaal niks over deze wijn vinden. Ook geen idee van de prijs. Voor de wijnen van Viret kun je tercht bij Vinikus.

Naast deze wijn ook de Mareotis 2004 Côtes du Rhône Village van Domaine Viret open getrokken (niet op de foto).  Deze zat al drie uur in een karaf. De paarse kleur en paarse tranen geven de concentratie van deze jonge wijn aan. Zeer mooie firsse neus, puur, geconcentreerd. Een volle geconcentreerde mond met cassis en bramen maar wel lekker sappig en fris. Rijpe tannines en wat een fraicheur. 17pnt, 18.90 bij Vinikus.

Château La Bouletière-Neuve 2003, Corbières: Van dezelfde cave als de Graffan hierboven. Gemaakt van carignan 50%, grenache 30%, syrah 10% en mourvedre 10%.  "Terroir Boutenac. Sols Argilo-Calcaires. Vendanges manuelles. Vinification traditionnelle, 6 mois en cuve. Dégustation : Nez épicé, note de fruit noir, légère pointe vanillée, puissant et tannique en bouche, belle complexité aromatique. Alliance gastronomique. A vieillir jusqu'à 10 ans pour apprécier tout son caractère."  14,5pnt, 6,70 Euro. Alweer een goede prijs/kwaliteits verhouding.

Sauvignon Blanc 2004 Waipara West, Nieuw Zeeland:  Naast de Loire waar de mooiste sauvignon blanc wijnen vandaan komen zoals Sancerre en Pouilly Fumé staat Nieuw Zeeland wereldwijd in de belangstelling voor zijn sauvignon blanc wijnen. Door het koele klimaat rijpen de druiven langzaam wat de kwaliteit ten goed komt. 
In de neus groene aroma's van kruisbessen, asperges met iets van paprika in de mond, mooie frisse zuren en iets moelleux op de achtergrond. Ideale begeleider van b.v. Asperges met ham, geitekaas en ook heerlijk als aperitief op een zonnig terras.
Deze wijn heeft veel prijzen gewonnen zoals Michael Cooper Wine Guide 2005 - 4 stars, Top 20 Oz Clarke's 2006 Wine Buyers Guide, International Wine Challenge - Bronze Medal, Michael Cooper Wine Guide 2006 - 4 stars. 16pnt, 12,63 Euro.

03 mei 2008

BYO (Bring Your Own) proeverij 2000

Eenieder brengt een fles rode wijn mee uit het jaar 2000, uit eender welke streek of land, die we blind naast elkaar gaan proeven in willekeurige volgorde zonder te weten wie welke wijn heeft meegenomen. Dat was het concept van de laatste proeverij bij Erik en Lena.

summus castello banfiDus eerst de kelder in om om een fles uit te kiezen. Een 2000 zal niet zo'n probleem zijn die liggen er wel, maar wat zal ik meenemen? Niet gemakkelijk. Iets klassieks uit Frankrijk, een Pomerol b.v.? Nee, Bordeaux zullen de anderen ook wel meenemen dus laat ik voor iets anders gaan. Waarom geen Italiaanse wijn, een "Super Toscan"?  Er lag nog een Summus, DOC Sant Antimoni, van Castello Banfi uit de Brunello di Montalcino streek die ik van mijn buurman had gekregen.

Castello Banfi is één van de belangrijkste producenten in die streek die naar perfectie streven. Om de beste klonen van de sangiovese druif te vinden hebben ze er maar liefst 160 uitgetest waarvan ze er nu 15 gebruiken. Het hout voor de vaten wordt door Banfi zelf uitgezocht in de Franse bossen en onder hun eigen toezicht gedroogd.

De Summus gemaakt van sangiovese (45%), cabernet sauvignon (40%) en syrah (15%) is hun paradepaardje van de blends. De 2000 is geoogst eind augustus en gebotteld in maart 2003. 23 maanden op vat waarvan 12 apart per druif en 11 maanden tezamen.

Ik heb getwijfeld om in plaats van de Summus een Corbières te pakken maar het werd toch de Summus. Op de dag van de proeverij kon ik het toch niet laten en heb ik naast de Summus ook de Corbières, "C" de Camplong, meegenomen. Deze wijn heb ik zelf op het domein gekocht in 2002. Zelf ben ik een grote fan van deze streek en laat ik graag andere proevers kennis maken met de kwaliteit die tegenwoordig in de Corbières gemaakt wordt.


"C" de Camplong wordt gemaakt door de Vignerons de Camplong in een gehucht van 270 inwoners in de buurt van Lagrasse. Voor de vinificatie wordt deze cave geholpen door de bekende Dominique Laurent en Michel Tardieu. De wijn wordt gemaakt van grenache (16%), syrah (50%), carignan (26%) en mourvèdre (8%). Geen collage, geen filtering en 14 maanden op nieuwe eikenhouten vaten. 

Op de avond van de proeverij werd alle wijn in standaard Bordeaux flessen overgegoten voor zover ze daar nog niet in zaten. Dit om te voorkomen dat je beïnvloed wordt door de vorm van de fles en voorbarige conclusies gaat trekken. De Banfi had ik gekarafeerd dus ook die ging weer terug de fles in.

"Pour mettre la bouche en route" had Erik een Bodegas Villacezán Doce Meses 2004 - Vino de Calidad de Tierras de León  van het druivenras prieto picudo open getrokken. Een lekkere fruitige Spaanse rode wijn met een licht storend alcohol tintje in de afdronk. Toen zijn we er aan begonnen. Negen wijnen passeerden blind de revue. Ieder moest eerst individueel de wijnen scoren op een schaal van 10. Daarna vertelde iedereen wat hij had meegebracht als wijn en moesten we proberen de wijnen, nog steeds blind, te herkennen.
Toen was het tijd om de punten op te tellen en om één voor één de flessen te onthullen maar alvorens moest iedereen ook zeggen welke wijn er te voorschijn zou komen.  Dat heeft natuurlijk voor een hoop oooohhh's en aaaahhhh's gezorgd.

De wijnen die we geproefd hebben met mijn individuele score op 20:
1. Plo du Roy 2000, Minervois:  Nogal ingetogen neus met wat zacht rood fruit. In de mond verweven tannines, en iets geëvolueerde smaak en een zachte aanzet. Storend alcohol in de afdronk. Na een tijdje in het glas evolueerd de neus negatief en komen de tannines nogal droog over. Het moet gezegd worden dat deze wijn niet echt door de mand viel tussen de andere grote wijnen. 13.5pnt, 5,50 in de Cora.
2. Le C de Camplong 2000, Corbières: Mooie krachtige neus met vanille, hout, rode bessen, cassis en iets putteke. In de mond een volle fruitige krachtige aanzet. Komt nog jong over en is zeer complex met rijpe tannines. Lekker! staat er in mijn notitieblok. Lange afdronk. Ik dacht dat dit de Pessac-Leognan was maar niet dus. 17pnt, 16,00 Euro op domein.
3. Fabre Montmayou Grand Vin 2000 - Mendoza, Argentinië: Deze Argentijn was helaas fout en kreeg van mij geen punten. 24,00 Euro.
4. Bertrand Braneyre 2000, Cru Bourgeois Haut-Médoc: Licht rood fruit met een onaangename neus van gekookte spruitjes. In de mond stelt deze wijn weinig voor, mist fruit en materie. 12pnt, 17.00 Euro. Ik dacht dat dit de Australiër zou zijn....
5. Le Corte Corsini 2000, Don Tommaso, Chianti Classico DOCG: Complexe neus met kruiden, hout en leer. Volle fruitige aanzet met daarna een mooie finesse en mooie zuren. Nog stevige tannine en een lange afdronk. Heerlijk. 17pnt, 20.00 Euro
6. Clos Triguedina 2000, Cahors: Veel zwart fruit in de neus en drop. Zeer verleidelijk. In de mond is deze malbec nogal jong met een stevige dosis tannine die goed droogtrekt. 14pnt, 12.00 Euro.
7.Summus 2000,  Castello Banfi, DOC Sant' Antimo: Finesse in de neus met wat eucalyptus en kaneel. Geeft een frisse indruk. Dat frisse gevoel komt ook terug in de mond met fris rood fruit en idem zuren. Iets groenig in de afdronk. 15pnt, 35.00 Euro. Ik had er meer van verwacht.
8. Latour-Martillac 2000, Grand Cru Classé Pessac-Léognan: Terroir neus met complexiteit en zoethout. In de mond komt hij zeer jong over met veel zuren en veel tannine. 14.5pnt, 25.00 Euro.
9. Pierro 2000, Margaret River, Australië: Gemaakt van vijf druivensoorten. Geëvolueerde neus met tertiare aroma's. Daarnaast frambozen en wat hout. Zalvende wijn met een perfect evenwicht. 15pnt, 38.00 Euro.

Verschillende wijnen bleven maar evolueren nadat ze een tijdje uitgeschonken waren. Sommige ten goede andere weer niet. Zols b.v. de Pierro waar na een tijdje de neus helemaal weg is en ook de smaak minder positief evolueerd. Ik heb mijn originele score voor deze wijn van 17 moeten bijstellen naar 15.   

camplong corbieres bij erik en lena

Het eindklassement:

Wijn nr:289567143
Proever 18.07.06.08.07.06.07.07.06.0
Proever 27.58.58.07.57.07.06.07.05.5
Proever 38.57.07.58.57.07.57.56.00.0
Proever 48.06.57.56.07.56.06.56.06.5
Proever 57.08.06.57.57.07.06.06.06.0
Proever 66.08.08.55.06.07.05.02.04.0
Proever 710.09.09.07.06.56.59.06.08.0
 55.054.053.049.548.047.047.040.036.0

Op de eerste plaats (....tromgeroffel....) is geëindigd: 'C' de Camplong uit de Corbières en men was onder de indruk van deze wijn. Ik was dat ook toen ik hem zes jaar eerder op het domein geproefd heb en was blij dat ik hem uiteindelijk toch meegenomen had naar deze proeverij. Mijn opzet was geslaagd, laten zien dat Corbières ook topwijnen maakt.

De tweede plaats was voor de Latour-Martillac uit Pessac-Léognan en de Pierro uit Australië eindigde op de derde plaats. 

Frédéric had nog een heerlijke Bourgogne meegenomen, Chorey-les-Beaune 2005 van Domaine Tollot Beaut. Eén van mijn favorieten sinds ik de 2003 heb gedronken. Na een heerlijke ovenschotel van Lena is Erik nog de kelder in gedoken voor een dessert en heeft ons toen blind een wijn geserveerd waarvan ik dacht dat we in de Languedoc-Roussillon zaten namelijk een oxidatief opgevoedde grenache gris van begin 2000. Ik zat qua streek wel goed maar dat was ook alles. Het was namelijk een Rivesaltes Ambre Hors Age uit 1977.

rivesaltes ambre arnaud de villeneuve 1977

Deze Vin Doux Naturel van Arnaud de Villeneuve had een bruine kleur en een vettige textuur. Aroma's van rozijnen, geconfijte abrikozen, bijenwas, honing en uiteraard ook oxidatieve geuren. Zeer complex. In de mond een fantastisch mooie zoete,  complexe mond vol van gedroogd fruit, abrikozen, geconfijte citroen en mokka. Top! 18pnt. 

Het was weer een fantastische manier om het weekend te beginnen en ik kijk al uit naar het diner later deze maand bij Dirk waar we een gastronomisch diner op tafel zullen gaan zetten met dito wijnen. Het menu ziet er alvast goed uit:

Hapje met ganzelever, mango, citroen en peperkoek
Hapje met st-jacobsschelp en bloemkoolzalf
Kruidig soepje met oester
Langoustestaart met chutney van mango en roze peper
Asperges met "vers" gerookte zalm, gepocheerd eitje en rucola
Lam met garnituur
Trio kazen
Kletskopjes met mascarpone, ananas en caramelsaus

27 januari 2008

Pino...ooohh in het donker

pinot noir blindHet was weer een gezellige boel die vrijdag. 8 flessen Pinot Noir en aanverwante uit alle hoeken van de wereld en nog een 100% Carignan en een St. Laurent. Aangezien de twee laatste duidelijk verschillen van kleur van de Pinot Noir zou het niet zo moeilijk moeten zijn om die er tussenuit te halen.
We wisten van te voren uit welke landen de Pinot Noir kwam en aan ons om te raden welke fles waar vandaan kwam en uiteraard ook de niet PN wijnen er uit halen.
We proeven met drie teams van drie personen en ieder team moet na maximum 60 minuten zijn "verdict" geven. Dat betekend dus naast je individuele oordeel ook nog in teamverband tot een eindresultaat komen binnen een uur.

De Pinot Noir en aanverwante kwamen uit; Bourgogne, Languedoc, Tasmanië, Argentinië, Chili, Duitsland en daarnaast stond ook nog een Trouseau uit de Jura, een Carignan uit de Roussillon en een St.Laurent uit Oostenrijk.

Bij het uitschenken in willekeurige volgorde kwamen toevallig de twee donkerst gekleurde wijnen en tevens ook krachtigste wijnen ( Carignan en St.Laurent ) in glas 1 en 2 ( Hoe krijg je het voor elkaar Stefan ;-) ). De Carignan 2003 die ik vorige zomer op het domein Ferrer-Ribiere had gekocht was helaas niet goed meer en de St.Laurent van Schwarz uit Oostenrijk haalde ik er snel tussen uit. De Trousseau van Luc Boiley, ook uit 2003, en ook op het domein gekocht was helemaal naar de knoppen, bloemkool, uien, karton, een ramp dus. Aangezien het een blinde proeverij is en ik zelf mee proef worden de flessen niet vooraf geproefd om te kijken of ze goed zijn dus het risico dat er een foute fles tussen zit bestaat altijd maar twee op de tien dat is brute pech. 

Copy of pinot noir blind 10

De organische Pinot Noir uit de Languedoc van Domaine de l'Ocre Rouge kwam zeer medicinaal over in de neus en als je niet wist dat je wijn in je glas had zou je denken dat je een geuze aan het drinken was.

De drie teams hadden er allemaal 5 of 6 goed van de 10. Waar ben ik in de mist gegaan met mijn teamgenoten Frédéric en Nick? We hadden Chili met Duitsland verwisseld alsook Argentinië met de Languedoc. Deze laatste omwisseling was weer zo'n typisch geval van het eerst juist hebben maar dan op het einde met de tijdsdruk toch nog dingen veranderen en dan de de foute conclusie trekken.  De Chileense van Castillero del Diabolo uit de Delhaize verwarren met de Spätburgunder 2005 van Weingut Knab is wel wat anders. Ik had de Chileen al eerder gedronken en vind het een commercieel maar correct gemaakte wijn. Blind kwam hij echter veel beter uit de bus dan dat ik me kon herinneren.

Daarna had ik om van te genieten bij de kaas en charcuterie een witte Santenay Château de la Maltroye 1e Cru La Comme blind op tafel gezet. Roger en Nick hadden het goed dat het een geëvolueerde Bourgoge was. Boter en koekjes met een licht aangename ( niet voor Dirk ) oxidatieve toets. In de mond kwam dit ook weer terug met wat citrus, appels en wat getoast. De zuren gaven de wijn nog een zeer frisse indruk en een volle structuur. 
corbieres santenay saint emilion

Daarna had ik eigenlijk een Clos de L'Oratoire 1997, Grand Cru Classé Saint-Emilion voorzien maar toen ik de fles eerder die middag geopend had vond ik niet die fantastische wijn die ik vier maanden geleden in het glas had. Nogal wat reductie en verder ingetogen. Deze kon ik niet serveren aan mijn wijnvrienden dacht ik en moest ik dus overschakelen op plan B. Ik koos voor een andere wijn uit één van mijn favoriete streken waarvan ik zeker wist dat iedereen ervan onder de indruk ging zijn. Uiteraard ook weer blind geproefd en men dacht dat het o.a. om een goeie Italiaan ging en zelfs een Saint-Emilion Grand Cru van de vorige eeuw. Dat het Château Haut-Gléon, Cuvée Marie-Pierre Feyt 2000 uit de Corbiéres was kon natuurlijk niemand raden. Wat een ongelooflijk goede wijn zeg en zo mooi ontwikkeld. Top!

Toen ik daarna mijn verhaal van plan B had uitgelegd wou iedereen toch de Clos de L'Oratoire 1997, Grand Cru Classé Saint-Emilion proeven en het had hem duidelijk goed gedaan om enkele uren open te staan want hij stond weer zijn mannetje maar toch ook wel ietsje versleten zoals Lena dat mooi zei. Voor de proefnotitie zie hier .

Als afsluiter heb ik een sherry Pedro Ximénez uit 1963 boven gehaald van Montilla-Moriles en dat dat hemels is hoef ik jullie niet te vertellen. De fles heeft trouwens een grappig etiket namelijk een dubbel etiket wat je kan openklappen en wat weer dicht gaat en blijft plakken door middel van een magneetstreepje aan de rand.
Voor meer uitleg over Pedro Ximénez en een proefnotitie zie hier een eerder artikel van me. 

Ik had de indruk dat men er stil van werd inclusief mezelf. Bijna 45 jaar oud en zo jong, zo mooi en zo onderschat. Na deze avond zal ik weer een nieuwe fles moeten kopen........zo lekker was hij.     

pedro ximenez