03 mei 2008

BYO (Bring Your Own) proeverij 2000

Eenieder brengt een fles rode wijn mee uit het jaar 2000, uit eender welke streek of land, die we blind naast elkaar gaan proeven in willekeurige volgorde zonder te weten wie welke wijn heeft meegenomen. Dat was het concept van de laatste proeverij bij Erik en Lena.

summus castello banfiDus eerst de kelder in om om een fles uit te kiezen. Een 2000 zal niet zo'n probleem zijn die liggen er wel, maar wat zal ik meenemen? Niet gemakkelijk. Iets klassieks uit Frankrijk, een Pomerol b.v.? Nee, Bordeaux zullen de anderen ook wel meenemen dus laat ik voor iets anders gaan. Waarom geen Italiaanse wijn, een "Super Toscan"?  Er lag nog een Summus, DOC Sant Antimoni, van Castello Banfi uit de Brunello di Montalcino streek die ik van mijn buurman had gekregen.

Castello Banfi is één van de belangrijkste producenten in die streek die naar perfectie streven. Om de beste klonen van de sangiovese druif te vinden hebben ze er maar liefst 160 uitgetest waarvan ze er nu 15 gebruiken. Het hout voor de vaten wordt door Banfi zelf uitgezocht in de Franse bossen en onder hun eigen toezicht gedroogd.

De Summus gemaakt van sangiovese (45%), cabernet sauvignon (40%) en syrah (15%) is hun paradepaardje van de blends. De 2000 is geoogst eind augustus en gebotteld in maart 2003. 23 maanden op vat waarvan 12 apart per druif en 11 maanden tezamen.

Ik heb getwijfeld om in plaats van de Summus een Corbières te pakken maar het werd toch de Summus. Op de dag van de proeverij kon ik het toch niet laten en heb ik naast de Summus ook de Corbières, "C" de Camplong, meegenomen. Deze wijn heb ik zelf op het domein gekocht in 2002. Zelf ben ik een grote fan van deze streek en laat ik graag andere proevers kennis maken met de kwaliteit die tegenwoordig in de Corbières gemaakt wordt.


"C" de Camplong wordt gemaakt door de Vignerons de Camplong in een gehucht van 270 inwoners in de buurt van Lagrasse. Voor de vinificatie wordt deze cave geholpen door de bekende Dominique Laurent en Michel Tardieu. De wijn wordt gemaakt van grenache (16%), syrah (50%), carignan (26%) en mourvèdre (8%). Geen collage, geen filtering en 14 maanden op nieuwe eikenhouten vaten. 

Op de avond van de proeverij werd alle wijn in standaard Bordeaux flessen overgegoten voor zover ze daar nog niet in zaten. Dit om te voorkomen dat je beïnvloed wordt door de vorm van de fles en voorbarige conclusies gaat trekken. De Banfi had ik gekarafeerd dus ook die ging weer terug de fles in.

"Pour mettre la bouche en route" had Erik een Bodegas Villacezán Doce Meses 2004 - Vino de Calidad de Tierras de León  van het druivenras prieto picudo open getrokken. Een lekkere fruitige Spaanse rode wijn met een licht storend alcohol tintje in de afdronk. Toen zijn we er aan begonnen. Negen wijnen passeerden blind de revue. Ieder moest eerst individueel de wijnen scoren op een schaal van 10. Daarna vertelde iedereen wat hij had meegebracht als wijn en moesten we proberen de wijnen, nog steeds blind, te herkennen.
Toen was het tijd om de punten op te tellen en om één voor één de flessen te onthullen maar alvorens moest iedereen ook zeggen welke wijn er te voorschijn zou komen.  Dat heeft natuurlijk voor een hoop oooohhh's en aaaahhhh's gezorgd.

De wijnen die we geproefd hebben met mijn individuele score op 20:
1. Plo du Roy 2000, Minervois:  Nogal ingetogen neus met wat zacht rood fruit. In de mond verweven tannines, en iets geëvolueerde smaak en een zachte aanzet. Storend alcohol in de afdronk. Na een tijdje in het glas evolueerd de neus negatief en komen de tannines nogal droog over. Het moet gezegd worden dat deze wijn niet echt door de mand viel tussen de andere grote wijnen. 13.5pnt, 5,50 in de Cora.
2. Le C de Camplong 2000, Corbières: Mooie krachtige neus met vanille, hout, rode bessen, cassis en iets putteke. In de mond een volle fruitige krachtige aanzet. Komt nog jong over en is zeer complex met rijpe tannines. Lekker! staat er in mijn notitieblok. Lange afdronk. Ik dacht dat dit de Pessac-Leognan was maar niet dus. 17pnt, 16,00 Euro op domein.
3. Fabre Montmayou Grand Vin 2000 - Mendoza, Argentinië: Deze Argentijn was helaas fout en kreeg van mij geen punten. 24,00 Euro.
4. Bertrand Braneyre 2000, Cru Bourgeois Haut-Médoc: Licht rood fruit met een onaangename neus van gekookte spruitjes. In de mond stelt deze wijn weinig voor, mist fruit en materie. 12pnt, 17.00 Euro. Ik dacht dat dit de Australiër zou zijn....
5. Le Corte Corsini 2000, Don Tommaso, Chianti Classico DOCG: Complexe neus met kruiden, hout en leer. Volle fruitige aanzet met daarna een mooie finesse en mooie zuren. Nog stevige tannine en een lange afdronk. Heerlijk. 17pnt, 20.00 Euro
6. Clos Triguedina 2000, Cahors: Veel zwart fruit in de neus en drop. Zeer verleidelijk. In de mond is deze malbec nogal jong met een stevige dosis tannine die goed droogtrekt. 14pnt, 12.00 Euro.
7.Summus 2000,  Castello Banfi, DOC Sant' Antimo: Finesse in de neus met wat eucalyptus en kaneel. Geeft een frisse indruk. Dat frisse gevoel komt ook terug in de mond met fris rood fruit en idem zuren. Iets groenig in de afdronk. 15pnt, 35.00 Euro. Ik had er meer van verwacht.
8. Latour-Martillac 2000, Grand Cru Classé Pessac-Léognan: Terroir neus met complexiteit en zoethout. In de mond komt hij zeer jong over met veel zuren en veel tannine. 14.5pnt, 25.00 Euro.
9. Pierro 2000, Margaret River, Australië: Gemaakt van vijf druivensoorten. Geëvolueerde neus met tertiare aroma's. Daarnaast frambozen en wat hout. Zalvende wijn met een perfect evenwicht. 15pnt, 38.00 Euro.

Verschillende wijnen bleven maar evolueren nadat ze een tijdje uitgeschonken waren. Sommige ten goede andere weer niet. Zols b.v. de Pierro waar na een tijdje de neus helemaal weg is en ook de smaak minder positief evolueerd. Ik heb mijn originele score voor deze wijn van 17 moeten bijstellen naar 15.   

camplong corbieres bij erik en lena

Het eindklassement:

Wijn nr:289567143
Proever 18.07.06.08.07.06.07.07.06.0
Proever 27.58.58.07.57.07.06.07.05.5
Proever 38.57.07.58.57.07.57.56.00.0
Proever 48.06.57.56.07.56.06.56.06.5
Proever 57.08.06.57.57.07.06.06.06.0
Proever 66.08.08.55.06.07.05.02.04.0
Proever 710.09.09.07.06.56.59.06.08.0
 55.054.053.049.548.047.047.040.036.0

Op de eerste plaats (....tromgeroffel....) is geëindigd: 'C' de Camplong uit de Corbières en men was onder de indruk van deze wijn. Ik was dat ook toen ik hem zes jaar eerder op het domein geproefd heb en was blij dat ik hem uiteindelijk toch meegenomen had naar deze proeverij. Mijn opzet was geslaagd, laten zien dat Corbières ook topwijnen maakt.

De tweede plaats was voor de Latour-Martillac uit Pessac-Léognan en de Pierro uit Australië eindigde op de derde plaats. 

Frédéric had nog een heerlijke Bourgogne meegenomen, Chorey-les-Beaune 2005 van Domaine Tollot Beaut. Eén van mijn favorieten sinds ik de 2003 heb gedronken. Na een heerlijke ovenschotel van Lena is Erik nog de kelder in gedoken voor een dessert en heeft ons toen blind een wijn geserveerd waarvan ik dacht dat we in de Languedoc-Roussillon zaten namelijk een oxidatief opgevoedde grenache gris van begin 2000. Ik zat qua streek wel goed maar dat was ook alles. Het was namelijk een Rivesaltes Ambre Hors Age uit 1977.

rivesaltes ambre arnaud de villeneuve 1977

Deze Vin Doux Naturel van Arnaud de Villeneuve had een bruine kleur en een vettige textuur. Aroma's van rozijnen, geconfijte abrikozen, bijenwas, honing en uiteraard ook oxidatieve geuren. Zeer complex. In de mond een fantastisch mooie zoete,  complexe mond vol van gedroogd fruit, abrikozen, geconfijte citroen en mokka. Top! 18pnt. 

Het was weer een fantastische manier om het weekend te beginnen en ik kijk al uit naar het diner later deze maand bij Dirk waar we een gastronomisch diner op tafel zullen gaan zetten met dito wijnen. Het menu ziet er alvast goed uit:

Hapje met ganzelever, mango, citroen en peperkoek
Hapje met st-jacobsschelp en bloemkoolzalf
Kruidig soepje met oester
Langoustestaart met chutney van mango en roze peper
Asperges met "vers" gerookte zalm, gepocheerd eitje en rucola
Lam met garnituur
Trio kazen
Kletskopjes met mascarpone, ananas en caramelsaus

30 augustus 2007

Een 'super Toscaan' aan een interessante prijs

Deze Italiaan gemaakt van cabernet  sauvignon, merlot en sangiovese krijgt regelmatig een hoge beoordeling van Robert Parker ( Amerikaanse wijnjournalist ) nl. altijd rond de 90 punten, naar mijn mening een beetje te hoog. Hij wordt gemaakt door Riccardo Cotarella waarschijnlijk één van de meest geroemde oenologen in Italië. De wijn wordt opgevoed op Franse vaten van hout uit de bossen van Tronçais en Allier. Ik heb de 2000 ( Parker: 91pt ) ook gedronken en mijn ervaring met Vitiano is dat de wijn wel een zeer goede prijs/kwaliteits verhouding heeft. Kom je hem ergens tegen koop hem gerust, het is goede waar voor je geld. Laat hem echter niet te lang liggen, drink hem op zijn fruit.
Copy of vitiano 2002
 
Vitiano 2002 van Falesco, Umbria, IGT: In de neus kersen, geroosterde aroma's, koffie, leer. In de mond medium geconcentreerd, bramen, hout, mist iets zuren, licht droogtrekkende tannines. Het warme gevoel in de keel bij de afdronk geeft me de indruk dat hij veel alcohol heeft maar dit is niet zo nl. 12,5%. Drinken bij een goeie spaghetti of een mooi stuk rood vlees. 10,50 Euro bij Maxivins, Bewine, chateauonline en vele andere wijnwinkels. 15,5/20pt.

20 augustus 2007

Voor 4.75 Euro een lekkere Cabernet Sauvignon bij de Hema

Onlangs tijdens een blinde degustatie bij Frédéric waarbij we vijf cabernet sauvignon en vijf syrah/shiraz wijnen moesten herkennen werd deze wijn bijzonder gewaardeerd door de aanwezige wijnliefhebbers. En dat blind proeven niet gemakkelijk is werd nogmaals bewezen, ik had er maar zes  van de tien goed.

Copy vinas de barrancas cs argentina

Vinas de Barrancas 2005 , Cabernet Sauvignon, Argentinië: Een aangename aromatische neus met confiture van bramen en cassis, verder kruiden, peper en vanille. In de mond een volle aanzet van zwart fruit, iets zoetigs, drop en  zachte tannines. Een mond vol wijn en zeer verleidelijk. De kenners zullen zeggen dat hij "commercieël gemaakt" is maar dan wel één van de betere vind ik. Gaat prima bij een stuk rood vlees en een BBQ. 4.75 Euro bij de Hema, 14.5/20pt.